Miastozdziczenie. O mieście w duchu solarpunk

Magda Krzosek

Spacer po mieście w blasku słońca.

Dla grup zorganizowanych (szkoły ponadpodstawowe), wstęp bezpłatny.
zapisy: warsztaty@nowyteatr.org
Czas trwania: 2 godziny

Spacer po mieście w blasku słońca.

Dla grup zorganizowanych (szkoły ponadpodstawowe), wstęp bezpłatny.
zapisy: warsztaty@nowyteatr.org
Czas trwania: 2 godziny

Jedną z wizji miasta przyszłości – obecną w narracji nurtu zwanego solarpunkiem – jest miasto oddane dzikiej przyrodzie, w której ingerencja człowieka sprowadzona jest do minimum, a mieszkańcy ludzcy, żyjąc w symbiozie z nie-ludzkimi istotami, świadomie i na nowo kształtują z nimi relacje. W ramach warsztatu osoby wezmą udział w grze z użyciem specjalnie zaprojektowanych kart konwersatoryjnych i w trakcie rozgrywki poznają współzależności między różnymi elementami tworzącymi tkankę miejską, zauważą związek łączący działania ludzi a potrzeby zwierząt, grzybów i roślin, poćwiczą empatię międzygatunkową. 

Ekologie Kultury: Park Klimatyczny to tytuł kilkudniowej (13-20 września) warszawskiej inicjatywy przygotowywanej przez Wolskie Centrum Kultury oraz kolektyw Kultura dla Klimatu. Chcemy zaprosić warszawskie instytucje i organizacje do wspólnego celebrowania wydarzeń kulturalnych o charakterze ekologicznym.
Naszą ideą jest stworzenie swoistego festiwalu/platformy, promującej różnorodne działania na rzecz ekologii. Przez tydzień września publiczność będzie mogła uczestniczyć w rozmaitych projektach kulturalno-ekologicznych odbywających się w warszawskich instytucjach i organizacjach miejskich.

Celem wydarzenia jest:
– wzmocnienie edukacji ekologicznej wśród szerokiej publiczności,
– sieciowanie osób i instytucji działających w sektorze kultury,
– zwiększenie synergii pomiędzy organizacjami (teatrami, muzeami, domami kultury, organizacjami pozarządowymi itp.)
– oraz podjęcie systemowych działań, które przyczynią się do realnej, prośrodowiskowej zmiany w sektorze kultury i sztuki.

Wydarzenie zainauguruje koncert Natalii Przybysz  i Diany Lelonek, który odbędzie się w Amfiteatrze Parku Sowińskiego 13 września 2025.
W kolejnych dniach, przez cały tydzień, uczestnicy będą mogli odwiedzać różne warszawskie instytucje, w których odbywać się będą akcje, wystawy i projekty – wszystkie łączące tematykę kultury i ekologii.
Planujemy przygotowanie  internetowej, mapy/przewodnika z harmonogramem wydarzeń.

Festiwal objęty jest honorowym patronatem prezydenta m.st. Warszawy p. Rafała Trzaskowskiego i wspierany przez Biuro Ochrony Powietrza i Polityki Klimatycznej m.st. Warszawy. Festiwal będzie miał szeroko zakrojoną promocję, wspieraną przez Biuro Promocji i Marketingu Miasta.

Projekt jest współfinansowany ze środków m. st. Warszawy.

WARSZAWA_PL dofinansowano / MKiDN / cz-b

Informacje

Magda Krzosek – ogrodniczka, projektantka i badaczka środowiskowych historii. Specjalizuje się w opiece nad zielenią, realizacji działań w przestrzeni publicznej oraz współpracy z instytucjami kultury i organizacjami pozarządowymi. W Fundacji Działań i Badań Miejskich Puszka współtworzy inicjatywę Miastozdziczenie. Prowadzi interedyscyplinarną pracownię projektową Mikroklimaty 

IMPULSY PRZYRODA to karty konwersatoryjne pozwalające w przystępny sposób porozmawiać o przyrodzie w mieście. Grę IMPULSY stworzyły: Magda Krzosek, Ola Litorowicz, Martyna Obarska, Igor Siedlecki. Zaprojektował Karol Koszniec. Narysował Mariusz Tarkawian. Wydawca: Fundacja Puszka.

Zobacz także

Wyrażam zgodę na otrzymywanie newslettera zawierającego informacje handlowe dotyczące Nowego Teatru. Więcej.
Akceptuję treść regulaminu newsletterów Więcej.